Autors:Inese Jurisa
Dienas aprūpes centra “AGATE” vadītāja/ “Latvijas Psihologu un Psihoterapeitu Asociācijas” Valdes locekle/”Latvijas Psihologu Federācijas” Valdes locekle
Par kognitīvu disfunkciju jeb demenci tiek saukta pastāvīga kognitīvo(ar uztveri saistīto) funkciju bojājuma sindroms. Respektīvi, uzmanības, domāšanas, problēmu risināšanas, atmiņas un runas traucējumi. Visbiežāk sastopams personām pēc insulta, smadzeņu infarkta, vaskulārais risks vai vaskulārās sistēmas saslimšanas.
Tagad ir zināmi apmēram 100 cēloņu, kas izraisa demenci, bet 50–70% gadījumu vainīga ir tieši Alcheimera slimība, kuras rezultātā rodas smadzeņu audu atrofija un cilvēks lēnām zaudē intelektu. Viņš sāk aizmirst dažādas lietas, aizvien grūtāk apgūst kaut ko jaunu, rodas saskarsmes un komunikāciju problēmas, tiek novērots, ka cilvēks zaudē kritisku attieksmi pret situāciju, viņam var būt arī depresija, dusmu lēkmes, reizēm naktīs halucinācijas, pazeminās pašvērtējums.
Tā kā demence ir nopietns ikdienas aktivitātes un komunikāciju ierobežojošs faktors, šādi cilvēki prasa ļoti rūpīgu ārsta, ģimenes un visas sabiedrības attieksmi, kā arī veselības aprūpes sistēmas regulāru pilnveidošanu.
Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju Latvijā, ik dienas pieaug pensijas vecuma cilvēku un sociālās atstumtības riskam pakļauto ģimeņu skaits, kuras tiek ierobežotas sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un sociālā darba speciālistu pakalpojumos. Rīgas plānošanas reģiona sociālo pakalpojumu attīstības programmā – sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem 2010.-2016.gadam apkopotie dati liecina, ka uz 2009. gadu Rīgā priekšplānā izvirzītas nepieciešamības pēc sociālā darbinieka konsultācijām (30%), salīdzinoši bieži tika minētas arī vajadzības pēc dienas aprūpes centra pakalpojumiem, tai skaitā Dienas aprūpes centriem ar dementiem klientiem (9%).
2011.gada Rīgas pašvaldības sociālo pakalpojumu attīstības izvirzītās prioritātēs (apstiprinātas Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas 01.02.2011. sēdē (sēdes protokols Nr.50) tika apstiprināts, ka Rīgā nepieciešams sniegt pakalpojumus Dienas aprūpes centros ģimenēm ar bērniem, kas pakļautas sociālās atstumtības riskam, personām ar invaliditāti vai draudošu invaliditāti un personām ar hronisku saslimšanu vai pēc insulta.
Kopš 2010.gada Rīgā darbojas 3 šādi centri (kopā 52 vietas), no kuriem 1 – DAC „Ozolaine” (12 vietas) – ir RSD struktūrvienība, 2 – SIA „Bērnu oāze” DAC „Oāze” (20 vietas) un biedrības „Dzintarkrasta serviss” DAC „Liepa” (30 vietas). 2010.gadā DAC pakalpojumus saņēma 88 personas ar demenci, kas ir ļoti maz salīdzinot ar aptaujās pieprasīto vietu skaitu (aptauja Rīgas pilsētā 2011.-2013.g).